Enis Kortan

Prof. Dr. Enis Kortan (Vidin 1932), Ankara Maarif Koleji (TED), Atatürk ve Taksim Liseleri’nde orta ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Yüksek öğrenimini yaptı. (Yüksek Mühendis Mimar, 1953).
Serbest mimarlık büro faaliyetleri sırasında, bir tanesi uluslararası düzeyde olmak üzere on bir adet mimarlık proje yarışmasında çeşitli ödüller kazandı ve çok sayıda mimarlık eseri vücuda getirdi; bir çok mimarlık yarışmasında jüri üyeliği yaptı.
1957 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve New York’ta, 20. yüzyılın ünlü mimarlarından ve aynı zamanda da Almanya’da Bauhaus ve ABD’de Harvard’da mimarlık hocalığı yapmış olan Marcel Breuer’in ve sonra da Skidmore, Owings, Merril’in bürolarında görev aldı.
Modern Mimarlığa önemli katkıları olan mimarlardan Louis Kahn, Frank Lloyd Wright, Ludwig Mies van der Rohe, Walter Gropius, Eero Saarinen, Gio Ponti vb. ile tanıştı ve mesleki ilişkiler kurdu.
Yurda döndükten sonra 1964 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne öğretim görevlisi olarak katıldı, 1973’te Doçent, 1978’te Profesör oldu. O.D.T.Ü. Mimarlık Fakültesi’nde Dekan Yardımcılığı ve iki defa Mimarlık Bölüm Başkanlığı, Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği, ODTÜ Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, T.C. Kültür Bakanlığı, Taşınmaz Varlıklar Bölge Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sistematik Felsefe Kürsüsü’nde “Mimarlıkta Estetik” konusunda doktora yaptı.
Prof. Kortan, araştırmalarını çoğunlukla Modern Türk Mimarlığı üzerine yoğunlaştırmıştır.
Eserleri arasında “Türkiye’de Mimarlık Hareketleri ve Eleştirisi 1950-1960” ve ikinci cildi (1960-1970); “Çağdaş Üniversite Kampüsleri Tasarımı”; “ODTÜ Gaziantep Kampüsü”; “Sydney Opera Binası”; “Ronchamp Tapınağı”; “Le Corbusier Gözüyle Türk Mimarlık ve Şehirciliği” (Türkçe, İngilizce ve Fransızca) “Mimarlıkta Teori ve Form”; “1950’ler Kuşağı Mimarlık Antolojisi”; “20. Yüzyıl Mimarlığına Estetik Açıdan Bakış” gibi kitaplarla çok sayıda bilimsel ve sanatsal yazıları ve araştırmaları mevcuttur.
1999 yılında, yaş sınırlaması nedeniyle emekli olmuştur; halen serbest mimarlık yaparak mesleğini sürdürmektedir.
Yurdun çeşitli yerlerinde mimari eserleri mevcuttur.

Comments

Yorumlar