Serap Altekin

Klinik Psikolog Dr. SERAP ALTEKİN, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini de Klinik Psikoloji alanında Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı.
2002’den bu yana klinik alanda psikoterapist olarak çalışmaktadır. 2005 yılından bu yana ise gerek klinik çalışmalarını gerekse kurumsal danışmanlık ve eğitim hizmetlerini, kurucularından olduğu Doku Bireysel ve Kurumsal Danışmanlık Merkezi’nde sürdürmektedir.
Yarı zamanlı öğretim görevlisi ve süpervizördür. Psikoloji bölümlerinde verdiği derslerin (klinik psikoloji, sosyal psikoloji, görüşme beceri-leri, travma ve krize müdahale) yanı sıra misafir akademik görevli olarak işletme bölümlerinde satış ve pazarlama programlarında tüketici davranışlarının psikolojik bileşenleri üzerine, iletişim fakültelerinde ise medya okuryazarlığı ve haber etiği (ayrımcılık, nefret söylemi, şiddet, istismar, intihar, travma ve afet haberlerinin dili) üzerine dersler sunmaktadır.
Klinik alandaki çalışmalarına ek olarak şirketlere eğitim programları ve grup çalışmaları geliştirmektedir. Kurumsal alanda verdiği eğitimler, iletişimin temel öğeleri, kriz durumlarında ve zor profillerle iletişim, değişim yönetimi, zaman yönetimi, stresle baş etme, öfke yönetimi ve yaratıcı düşünce teknikleri konularındadır.
Pek çok gazetede ve dergide düzenli mesleki köşe yazıları ve araştırma dosyaları hazırladı; halen de muhtelif gazetelerde ve internet haber portallarında mesleki makaleler yazmaktadır.
1999 Marmara Depremi sonrasında bölge halkına yönelik ve 2003 yılında İstanbul’da yaşanan patlamalar sonrasında, Sinagog, HSBC ve İngiliz Konsolosluğu çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen travma sonrası psikolojik ilkyardım ve psikososyal destek çalışmalarına katıldı. 2011 Van Depremi, 2013 Gezi Süreci, 2014 Soma Faciası, 2015 ve 2016 Suruç, Ankara ve İstanbul’daki patlamaların ve terör saldırılarının ardından sunulan psikososyal destek hizmetlerinin hem koordinasyonunda hem de saha çalışmalarında görev aldı.
“Medyada haber dilindeki yaygın etik ihlaller, ayrımcılık ve nefret söylemi, şiddet, istismar ve intihar haberlerindeki yanlış kullanımlar ve doğru kullanım kılavuzu” ve de “Gazetecilerde, yurttaş habercilerinde ve aktivistlerde ikincil travmatizasyon, tükenmişlik ve öz-bakım” konularıda iki kitap bölümü yazarıdır. Türk Psikologlar Derneği (TPD) İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı ve Travma Birimi sorumlusudur.

Comments

Yorumlar